Peygamber Efendimizin İftar Duası

Peygamber Efendimizin İftar Duası


Efendimiz (S.A.V.) iftarını şu dua ile açardı: Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.

Türkçe Manası: Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.

Peygamber Efendimiz Orucu Açtıktan Sonra Hangi Duayı Okurdu

Peygamberimizin orucunu açtıktan sonra da şunları söylerdi; “Susuzluk gitti, damarlar ısındı, inşallah Tealaya sevap kesinleşti.”

İslam Alimleri Orucunu Nasıl Açardı?

İslam alimlerinin tanınan isimlerinden Abdullah ibni Ömer ise iftar vakti şu duayı okurdu:“Allah’ım, bütün kâinatı kaplayan rahmetinin hakkı için beni affet, günahlarımı bağışla.”

İftar Duası

Allah’ım senin rızan için oruç tuttum, sana inandım, sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım. Ey, bağışlaması bol Rabb’im, beni, ailemi, milletimi, devletimi ve inananları koru. Rahmetini, yardımını esirgeme ülkemizden. Bizlere yaşama sevinci ver. Her türlü güçlüğe karşı dayanma gücü ver. Senin her şeye gücün yeter. Amin.

Peygamberimiz Orucunu Ne ile Açardı?

Ebu Davud ise Peygamberimizin oruç açmasıyla ilgili şunları aktarıyor;

-‘Resulullah(s.a.v.) akşam namazını kılmadan önce birkaç tane taze hurma ile orucunu açardı. Eğer taze hurma yoksa kuru hurma ile açardı. Kuru hurma bulamazsa da bir kaç yudum su yudumlardı.’

Peygamber Efendimizin İftar Duası ile ilgili aramalar peygamberimizin iftar duası  peygamber efendimiz iftarda nasıl dua etmiştir  peygamberimiz iftarda nasıl dua etmiştir  peygamber efendimizin iftar duası arapça  iftar duası arapça uzun  iftar duası allahümme leke sümtü  peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem iftarda nasıl dua etmiştir  peygamberimiz iftarda nasıl dua ederdi
Peygamber Efendimizin İftar Duası
Hesaplarımızdan Takip Ederek Bize Destek Olunuz
Sizinde Aklınızda Güzel Sözler Varsa Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz.
Yorumlar